Nápoveda
Tu nájdeš všetky možné aj nemožné úlohy ktoré ťa čakajú.
Pokiaľ si nebudeš vedieť dať rady, ťukni na nápovedu podľa semafora:
Úloha č. 1.:
Stojíš v blízkosti areálu bývalej Baníckej Akadémie. Zriadila ju v roku 1762 Mária Terézia ako prvú univerzitu svojho druhu na svete a zhromaždila v nej špičkovú vedu a techniku tej doby. Botanická záhrada v ktorej sa nachádzaš obklopuje budovy Akadémie. Uprostred tejto záhrady nájdeš velikána, obklopeného inými velikánmi, každý svojho druhu.
Ako sa volá velikán ktorý sa hrdo týči medzi nimi? A koľko tých velikánov ho vlastne obklopuje?
Úloha č. 3.:
Pokračujte ďalej smerom hore ku Klopačke. Táto budova pôvodne slúžila ako špeciálna zvonica - komunikačný nástroj medzi baníkmi. Bola postavená v 17. storočí. Klopačka mala dôležitú úlohu v banskej prevádzke a slúžila na oznamovanie pracovných zmien a havárií v baniach a okolitých dielňach. Dnes je Klopačka turistickou atrakciou, v jej zaujímavých priestoroch nájdete čajovňu, ktorá ponúka návštevníkom príjemné posedenie so širokým sortimentom čajov a káv.
Pred budovou Klopačky nájdeš drevený štít, tam nájdeš ďalšiu stopu.
Úloha č. 7.:
Keď sa dostaneš von z Botanickej záhrady, určite si všimneš budovu Štátneho gymnázia. Oproti nej vidíš miestne bistro Ďumbier. Majú skvelý burger a ostrokyslú, asi som už hladný… No poďme k veci - Ďumbier má aj iný názov, spomenieš si aký? Rovnakým písmenom sa začína aj ten najpopulárnejší drahý kov. Zaujímavé info - vo vyťažených baniach sa zhromažďuje rádioaktívny plyn radón.
Teraz pozri na periodickú tabuľku prvkov - koľko majú protónov? A “koľko” ďaleko sú tieto prvky od seba od seba? Takto získaš kód, ten by ti mal otvoriť truhličku s pokladom, vidíš ju tu niekde?
Úloha č. 9.:
Na Námestí Sv. Trojice, pri vstupe do galérie Jozefa Kollára sa nachádza obraz so skrytou správou. Na prvý pohľad vyzerá ako bežný výjav baníkov na ceste do práce, ale ak použiješ niečo z batohu, obraz odhalí skrytú nápovedu k pokladu.
Vidíš na tomto obraze niečo zvláštne čo tam nepatrí?
Úloha č. 11.:
Banské múzeum v Banskej Štiavnici, jedno z najstarších baníckych múzeí na svete, ponúka návštevníkom jedinečný pohľad na bohatú históriu baníctva v tomto regióne. Expozície múzea zachytávajú vývoj baníckych technológií, spôsoby spracovania rúd a poskytujú hlboký vhľad do kultúrneho a spoločenského života baníckej komunity v rôznych historických obdobiach. V podbrání v Kammerhofe sa nachádza výstava starých artefaktov zo starých dôb. Jednou z exponátov je starý banský fokoš s vygravírovanými symbolmi.
Ktoré z týchto symbolov poznáme z ďalekého východu? Koľko ich tam je?
Úloha č. 13.:
Pokračujte ďaľej cestičkou smerom popri hradbách. Keď dorazíte na križovatku pri galérií Júliusa Bindera, vydajte sa smerom hore. Pokračujte, správnu cestu Vám naznačí štôlňa Cherubín, až kým nedorazíš k lipovému kruhu. Tieto lipy sú naozaj staré. Počas protitureckých vojen tu bola zriadená strelnica pre domoobranu, používané terče s dierami po streľbe si môžeš pozrieť v citadele Starého zámku. Neskôr počas 20. storočia to tu bolo obľúbené miestnymi ako miesto konania spoločenských tancov pri živej hudbe.
Koľko je tu týchto majestátnych stromov? Ako sa volajú po latinsky?
Úloha č. 4.:
Pokračuj ďalej k Starému zámku - nemôžeš ho minúť. Ten kedysi slúžil ako kláštor, bol neskôr počas tureckej hrozby prestavaný na pevnosť. Dnes slúži ako dominanta, múzeum, a obľúbené miesto mnohých tradičných podujatí. Jeho múry sú ukážkou gotickej a barokovej architektúry. V zámku sa nachádza viacero expozícií Baníckeho múzea a kaplnka sv. Michala.
Viete zistiť o tomto hrade niečo viac? V ktorom storočí ho postavili? Ešte budeš potrebovať písmeno, ako by to tu nazvali vtedajší nemeckí kolonizátori?
Úloha č. 6.:
Pokračuj po ceste smerom na Trojičné námestie. Po ceste budeš mať Galériu Jula Bindera, sídliacu v barokovom meštianskom dome zo 17. storočia. Prezentuje súčasnú vizuálnu tvorbu slovenských a českých umelcov. Hneď o kúsok nižšie si môžete prezrieť miestne evanjelické lýceum. Toto lýceum má slávnych absolventov, napr. taký Sándor Petőfi.
Viete aj o nejakom známom Slovákovi, ktorý sem možno chodil do školy? Mimo iné bol aj botanik, so záľubou v ružiach. Ako sa volal? V ktorom roku zomrel?
Úloha č. 8.:
Opať sa ocitáš na Trojičnom námestí. Stojíš pred Limpacherovým palácom. Jedná sa o posledný zachovaný renesančný palác grófa Lienpachera, v pôvodnom stave. V jeho priestoroch sídli bar, múzeum virtuálnej reality Cesta časom a Siene zrkadlových ilúzií. Nad vstupom do paláca uvidíš erb jeho rodu, na ktorom šantia rôzne zvieratá.
Ktoré z nich ukrýva ďaľšiu stopu?
Úloha č. 14.:
Vyjdi po drevených schodoch až k bývalej synagóge. Pokochaj sa krásnym výhľadom na mesto, Kostol Nanebovzatia Panny Márie a Kalváriu. Ťažba striebra a zlata v Banskej Štiavnici sa datuje už od 12. storočia a vrcholila v 16. a 17. storočí, kedy bola Banská Štiavnica najväčším ťažebným centrom na území Uhorska. Na ťažbu drahých kovov v Banskej Štiavnici bolo potrebné zamestnať tisíce baníkov a horníkov. Väčšina z nich pracovala v hlbokých šachtách a štôlniach, kde hľadali a ťažili rudy. Mnohí z nich pochádzali z nemecky hovoriacich končín. Týto ľudia boli tiež veľmi pobožní.
Rozhliadni sa - koľko kostolov pred sebou vidíš? A ako sa povie kostol v ich jazyku?